Długość kroku

Od dawna nie biegam z pulsometrem. Nie przeszkadzał mi on przez kilka lat, aż któregoś razu podczas biegu pas rozkleił się i spadł podczas biegu. Uczucie uwolnienia się było tak silne, że na zawsze (czyli do dziś;)) zmieniło moją chęć do opinania się czymkolwiek.

Pas może i był niewygodny, ale dostarczał pewnych danych, z których najbardziej interesowały mnie długość kroku podczas przebieżki, interwału, czy też na kolejnych kilometrach podczas zawodów. Można to sobie obejrzeć w Garmin Connect w aplikacji czy na www, ale już tylko po treningu. A podczas biegu?

Dojrzałem do napisania aplikacji która wyświetli długość kroku na garminie podczas biegu. Do obliczeń używam bieżącej prędkości i kadencji, z których obliczam długość kroku. Biorąc pod uwagę że dokładność GPS jest niewystarczająca do oszacowania wielkości z przedziału 0.5-3m, uśredniam obliczenia średnią kroczącą przez 10 pomiarów.

Nie byłbym sobą, gdybym nie wykorzystał okazji do obserwowania jeszcze jednego interesującego mnie parametru – przeciążenia. Dane z kadencji, masa zawodnika i jego prędkość pozwalają przy pewnych uproszczeniach obliczyć na jaką krotność ziemskiego G narażamy nasze ciało. Tej danej nie wyświetlam na zegarku, ale pojawia się na wykresie w Garmin Connect.

Jeśli macie ochotę – instalujcie na swoje garminy, dzielcie się spostrzeżeniami, pochwały i nagany też przyjmuję 🙂

Aplikacja jest do pobrania w ConnectIQ . Aby wyświetlić dane na tarczy garmina, trzeba wejść w Bieg-> Ustawienia-> Ekrany danych-> Pola Danych-> ConnectIQ-> Stride Length.