SRT – wycieczka i sprawdzian

Wczoraj wybrałem się do Otomina na wycieczkę biegową. Dla niewtajemniczonych – to taki trening – raczej dłuższy (okolice 2 godzin) niż krótszy. Słowo wycieczka w nazwie sugeruje też słusznie, by zamiast na zegarku czy tętnie, oddać się podziwianiu widoków:)

Po napisaniu klikbajtowego posta o ujarzmieniu przyczepności, postanowiłem sprawdzić umiejętności w terenie, a lasy otulające jezioro Otomińskie stworzyły idealne warunki do takiej próby. Zlodowaciałe drogi pokryte warstewką topniejącego śniegu – to przecież nie mogło skończyć się dobrze.

Trochę bałem się niespodziewanej wywrotki, pośliźnięcia, czy skręcenia i nieco niepewnie wbiegłem do lasu.

Trochę obawiałem się, że do wątku o przyczepności będę musiał dodać jakieś „ale”.

Wspominałem o skupieniu na okoliczności przyrody zamiast tempie czy tętnie. Na wycieczkach biegowych pozwalam sobie na pełną dowolność – ma być przyjemnie, ale bez spinania. Tempo biegu powinno przynosić radość i rozluźnienie – zarówno dla mięśni jak i głowy. No więc wczoraj tak się rozluźniłem, że pierwsze kilometry pokonywałem po 4:30 i czułem się doskonale.

Zweryfikowałem teorię o przyczepności – w terenie sprawdziła się równie dobrze. Nie ślizgałem się ani pod górkę ani na zbiegach – pełna kontrola i swoboda. Czy mogę myśleć o obtrąbieniu sukcesu w zmianie techniki biegu? Myślę że tak:)

Przez pozostałe kilometry przetestowałem inne trudne podłoża. Grząski śnieg, błoto, lód z górki.. Mijałem lasy , pola i ludzi zaskoczonych niecodziennym widokiem biegacza. Od 17 kilometra zacząłem mimowolnie przyspieszać do ok 4:05 min/km – miało być przyjemnie i bez spinania – i tym przede wszystkim charakteryzował się mój ruch.

Wycieczkę zakończyłem wyraźnie uszczęśliwony po 27 kilometrach. Trasę którą wybrałem – poza odcinkiem Bąkowo – Kolbudy (wzdłuż ruchliwej drogi asfaltowej) polecam.